-

re-or

Ile kosztuje Podlasie?

Słuchałem dzisiaj nieco przypadkiem, jadąc autem, audycji w najlepszej z możliwych radiostacji, czyli TOK FM. Jak mówię, było to trochę przypadek, więc nie wiem jak audycja się zaczęła, ani jak skończyła. Śledziłem ją może kilka minut. Dotyczyła ona postaci Konstantego Borzęckiego, a po sturczeniu znanego pod nazwiskiem Mustafa Dżelaleddin-Pasza. Sama postać i historia z nią związana jest na pewno bardzo ciekawa, ale ja nie o tym. Pani opowiadająca w radio o Borzęckim, przedstawiana przez prowadzącego jako "turkolożka" (nawet word mi to słowo podkreśla jako błąd, ale widać Microsoft ma sporo do nadrobienia na polu progresywizmu), w którymś momencie podzieliła się pewną historią. Dotyczyła ona chyba nie tyle samego Borzęckiego, co jakiegoś innego sturczonego Polaka z kręgu jego znajomych. A było to tak, że gdy ów sturczony Polak konał po jakiejś bitwie, konał oczywiście w otoczeniu tureckich żołnierzy, to ostatnie jego słowa brzmiały "psia mać z tobą, Katarzyno". Albo coś w tym rodzaju, dokładnie nie pamiętam. Było to na pewno jakieś polskie złorzeczenie wobec dawnej, rosyjskiej carycy. Co równie ważne, a może i ważniejsze, wypowiedział je na pohybel po polsku. Miało to znaczenie symboliczne, podkreślające nic innego jak to, że Polacy przechodzący na islam, służący Otomanom itd, dalej robią to wyłącznie ku chwale przyszłej niepodległej. Jak nie przymierzając Pułaski, tylko na innym odcinku. Ważne, że kopią Rosyjskie tyłki. W tym momencie, chyba bezwiednie, prowadzący audycję zadał pytanie owej turkolożce. Ale jak to, możliwe, że towarzyszący konającemu Turcy zrozumieli co on tam mruczy pod nosem? Po Polsku? To oni byli jacyś spolszczeni, ci Turcy? Turkolożka oczywiście tylko głupkowato się zaśmiała przez sekundę, bo zdaje się, że pojęła, że to niemożliwe. I że jej praca badawczo-naukowa (bo to jakaś doktorka była jak sądzę) to niekoniczenie już jest taka naukowa. Przynajmniej w pewnych kwestiach. A to bolesne doświadczyć takiego dysonansu poznawczem. No i tak sobie się pośmiali oboje krotochwilnie, a następnie przeszli nad tym wątkiem do porządku dziennego i nie wracali do tematu. Nie dowiedziałem się zatem jak to możliwe, że wiemy dziś, co pośród Turków naprawdę powiedział po polsku konający konwertyta.

 

Wiemy oczywiście o co chodzi. Całe to "psia mać..." jest po prostu legendą, baśnią czy jak kto woli elementem propagandy. Ów człowiek zapewne autentycznie nienawidził Rosjan i samej Katarzyny. Niemniej tłumaczenie tego kiedyś potomnym byłoby skomplikowane. Trzeba by było przytaczać różne okoliczności, dzielić włos na czworo, a i tak mało kto by to połapał. W propagandzie musi był jakieś proste hasło. Chwyt marketingowy jakbyśmy to dziś powiedzieli. Trzeba taką nienawiść sprowadzić do jakiegoś bon motu, albo chwytającej za serce, króciutkiej historyjki. Jak takich historyjek się uzbiera, to efekt będzie potężny.

 

To truizm co teraz napiszę, ale muszę to zrobić. Tak robiona propaganda, zwana dziś "narracjami", ma też dla propagandystów taką zaletę, że łatwo ją obśmiać. Gdy znajdzie się jakiś demaskator, to będzie krótka piłka. Wsadzi się go do szufladki z teoriami spiskowymi, tuż obok płaskoziemców. No bo jak to, ty naprawdę myślisz, że te żarciki i historyjki to one po coś są? Po to żeby coś osiągać? Zwariowałeś i tyle. Idź się leczyć.

 

I tak myśląc o tych Turkach i islamie skojarzenia poszły od razu wiadomo gdzie. Na Podlasie. I niemal natychmiast wyłapałem z podświadomości rosnące od jakiegoś czasu zjawisko funkcjonujące w sieci. Każdy wie co to są memy. To takie obrazki z jakimś podpisem. Najczęściej zabawne (w zamyśle), albo sprośne. Albo jedno i drugie. Mogą też być takie głębokie, niby dające do myślenia. Tak dzisiaj się komunikuje młode pokolenie. Przez memy. Już nie ma opowieści przy kominkach o tym, że sturczony żołnierz Polski na łożu śmierci złorzeczy Katarzynie. Teraz są memy. I jest to gigantyczny przemysł. Są całe serwisy internetowe poświęcone memom. Są odwiedzane bodaj częściej niże wszystkie Onety razem wzięte, przynajmniej w pewnych zakresach wiekowych. Na tym odcinku toczy się też walka propagandowa.

I właśnie od paru miesięcy pojawiają się tego memy o Podlasiu. Są tego setki albo i tysiące. Ja tu wrzucę ok 10 sztuk, żeby pokazać jaki to jest klimat. Komentarze pod nimi są najczęściej dwojakiego rodzaju. Pierwszy typ to standardowa, tak zwana "beka". Drugi natomiast, bardzo popularny, to teksty nawołujące do oddania tego całego cyrku Ruskim. Bo to wstyd trzymać coś takiego u siebie.

Na koniec wrzucę jeszcze takiego.

A ten autor ostatni zatytułował "Trzeba to zrobić"

No cóż. Nie ma co się martwić. Przecież to tylko humorystyka.

 tagi: propaganda  memy  podlasie 

re-or
9 listopada 2018 17:14
49     1892    7 zaloguj sie by polubić
komentarze:
Grzeralts @re-or
9 listopada 2018 18:11

Przy czym to jest przepiękny kawałek Polski. O czym w sumie wie każdy, kto choć raz tam był. I jest tam czysto i porządnie.

zaloguj się by móc komentować

parasolnikov @re-or
9 listopada 2018 18:45

Ciekawy temat jeszcze można rozwinać, te "obśmiewanie" narracji strasznie za mną chodzi ostatnio "głupi jesteś to tylko film takie tam rycerze, co się czepiasz" ehh klasyka :)

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @re-or
9 listopada 2018 18:51

Bardzo ciekawe odkrycie. Myślę o memach o Podlasiu. A tu taki fakt: wskaźnik zdawalności matury 2017 wg województw: 1) małopolskie 83%, 2) podlaskie 80,1%, 3) mazowieckie -80,1%,, 7) pomorskie - 78%, 8) kujawsko-pomorskie - 78%, 9) wielkopolskie - 78%, 14) dolnośląskie - 76%, 15) zachodniopomorskie - 74%, warmińsko-mazurskie - 74%,.

zaloguj się by móc komentować

Marart @re-or
9 listopada 2018 19:06

Opowiastki o sturczonych Polakach, Monastyrskim i polskich ułanach ,którzy w trakcie działań wojennych przeszli na stronę Jego Wysokości Sułtana lub Szaha mogą pochodzić z książeczki wydanej w 1946 roku w Londynie. Tytuł o ile dobrze pamiętam :„ Drogami do niepodległej". Tam podobnych historyjek jest sporo.

Ta chałupa pod strzechą jest ładna. Memiarzom w łebkach się nie pomieści ile kosztuje zrobienie w ten sposób nowej. Ale czego wymagać od potomków ludzi ,którzy palili drewnianymi meblami w piecach bo stare aby przejsc na wyroby z plyty paździerzowej?

zaloguj się by móc komentować

manama1 @re-or
9 listopada 2018 20:21

Jest coś niesamowiecie ohydnego i odrażającego w tym wyprzedawaniu ostatniej prawdziwej Polski i jej systematycznym niszczeniu (np pod wzgldem cywilizacyjno- transportowym  -na salonie 24 pisałem o tym chyba ponad 350 not).

Jest cos niewyobrażalnie głupiego i samobójczego w tym dyskredytowaniu jedytnej pozostałości po Rzeczypospolitej -może jedynej nadziei na odrodzenie (Popiełuszko, Sopoćko  - Ziemia Miłosierdzia Bozęgo,  podziemie po 44 etc).

Jest coś gorszego niż bycie Targowicą   (70- 90% urzędników Targowicy oddąło urzędy, gdy się okazało ze idzie zabór) w tym systematycznym wyprzedawaniu i niszczeniu tej części Polski.

Za tym stoją Prusy, Rosja,  -etc  - i  niesteyty ich polscy podwykonawcy

A prawdziwe dno  problemu -to zniszczenie ostatniej realnej możliwości na odtworzenie tejże Najjaśniejszej Rzeczypospolitej - odcięcie poprzez pozostawienie po polskiej stronie granicy spalonej ziemi  - od stałego polskiego pasa zasiedlenia na linii: Białystok -  Grodno- Wilno - Dybeburg.

Spisane będą czyny i rozmowy. Wieczna hańba -to co po nich zostanie.

 

 

zaloguj się by móc komentować

manama1 @pink-panther 9 listopada 2018 18:51
9 listopada 2018 20:31

 

to nie odkrycie- tak jest co najmniej od 2004- kiedy jest UE i pojawiają się niemieccy (pruscy i moskiewscy)  mocodawcy. To długofalowy plan.

A tymczasem: załóżmy że blisko znana mi przykładowa rodzina z Podlasia - mieszka na konkretnej ziemi od 1604; w XVII wieku sąsiedzi TYCH Wyszyńskich, w 1789  jeden z nich sprzedał wieś zeby zaciągnąć się do Towarzyszy Rzeczypospolitej w 1789 i wrocił wojny moskiewskiej i powstan w nędzy - ożenił się z chłopką; w 1863 roku inny czlonek rodziny miał oddział powstańczy i zginał- część rodziny na Syberii, inny członek rodziny jako członej tej samej rodziny to cżłonek  rady miejskiej Białegosotku 1847 - 1865  -sprowadza przemysłowców, buduje kolej, etc (zrobił wiecje dla Białegosotoku niż  cała Wolna Polska po 1989, ktora miasto niszczy), w 1920  jeden z nich  zginął za Polskę pod Bobrujskiem, za komunizmu studiowali na KUL, etc

- gdzie szukać lepszej Polski?

zaloguj się by móc komentować

przemsa @re-or
9 listopada 2018 20:48

Jest moda na memy o Podlasiu. Pewnie przejdzie, bo jest wyjątkowo głupia i naciągana. Zwłaszcza, że to tylko wariacje na temat modnych kiedyś kawałów o Wąchacku i jego sołtysie. Dla mnie ciekawszy jest trend antyszczepionkowy, czyli wyśmiewanie tych, którzy są im przeciwko. I nie, żebym ja należał do zwolenników teorii, że szczepionki to samo zło, bo przecież szczepiłem dzieci, ale o sam fakt, że tak się te memy rozwijają. Ciekawi mnie, czy ktoś to inicjuje i podtrzymuje, czy jednak samo się elegancko kręci.

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @przemsa 9 listopada 2018 20:48
9 listopada 2018 20:52

Swoją drogą, kto się może szczerze, z poczuciem wyższości szydzić z Podlasia? Ktoś, kto nigdy tam nie był lub idiota, któremu się wydaje, że widok na równo przystrzyżony trawnik, chodnik i szlaban z cieciem pilnującym wjazdu na strzeżone osiedle, to landszafcik pierwsza klasa.

 

zaloguj się by móc komentować

manama1 @re-or
9 listopada 2018 20:55

" Jest moda na memy o Podlasiu". -to nie moda, to sterowany projekt (a raczej jednej z bardzo wielu aspektów tego procesu), o charakterze jawnie antypolskim, o czym pisałem wyżej. Zdziwiłby sie Pan, jakie nazwiska i siły są w to zaanggażowane , jakie symbole użyte. Mówiąc krótko-  zarzynają Polskę  z uśmiechem na ustach, w dobrej humorystyczno-sielankowej atmosferze. Ku ucieszie gawiedzi i w "bontonie pseudoartystycznym" 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @manama1 9 listopada 2018 20:55
9 listopada 2018 20:57

Podobnie jak z antyszczepionkowymi memi - może tak być, nie wykluczam.

 

zaloguj się by móc komentować

manama1 @przemsa 9 listopada 2018 20:52
9 listopada 2018 20:59

kto moze szydzić: od mieszaniny spod Kołomyi zawieszonej w pustce bez korzeni, po zakompleksionych małomiasteczkowych, po wyszkałconych z wielkich......- mówiąc któtko- socjotechnika  w pełnym wymiarze, doskonały przykłąd manipulowania najniższych instyntkami stadnymi

zaloguj się by móc komentować

manama1 @przemsa 9 listopada 2018 20:57
9 listopada 2018 21:00

tu nie ma co wykluczanc (fakty sa niezbite, prosze poczytac), a JUZ NA PEWNO POROWNYWAC - to wrecz niestosowne. Wy się tu bawicie.... a tu chodzi o zycie

zaloguj się by móc komentować


re-or @parasolnikov 9 listopada 2018 18:45
9 listopada 2018 21:01

Za mną również. I mam na to nawet jakiś pomysł, w sensie jak się do tego zabrać opisowo. Ale to trudny temat i łatwo się na nim wywrócić. A sądzę, że to jest jedno z najważniejszych narzędzi propagandy.

W kategoriach religijnych na to jest świetny przykład. Nie pamiętam kto to powiedział, ale przytoczę z pamięci: "największym sukcesem szatana jest spowodowanie, że ludzie uwierzyli, że on nie istnieje". Na tym to polega również w propagandzie politycznej. I w sumie w każdej innej.

zaloguj się by móc komentować

re-or @pink-panther 9 listopada 2018 18:51
9 listopada 2018 21:04

Jako że mieszkam na Dolnym Śląsku, a moja luba jest nauczycielką w podstawówce od wielu lat, to proszę mi wierzyć - da się te wyniki matur odczuć. To jest zgroza i widać to w mojej okolicy na każdym kroku. Gdyby zaś standardy ocen matur były takie jak jeszcze w latach 90-tych (o przedwojennych nie wspominając) to nie chcę zgadywać jakie byłyby wyniki.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @przemsa 9 listopada 2018 21:01
9 listopada 2018 21:06

"Ano" nie jest zadna odpowiedzią- jak sie ktoś zabiera za poważny temat to powaznie go traktuje- albo po prostu milczy.

To nie ma nic wspólnego z próznością (mam inne sprawy na glowie po prostu tym się zajmowałem): moze te 350 not (napisanyhchod 2007) o swiadomym degradowaniu Podlasia przez POPIS powoze w zrozumieniu wagi zagadnienia

 

zaloguj się by móc komentować

re-or @Marart 9 listopada 2018 19:06
9 listopada 2018 21:08

A wiesz, że ta turkolożka coś rzeczywiście powoływała się na taki tytuł książkowy. Ale to jakoś jednym uchem słuchałem i nie jestem pewnien. Ale może o tą publikację nawet chodzić.

Co do chałupy to mam identyczne odczucia. Akurat do tego obrazka to trafili kulą w płot, bo to jest dzieło sztuki. Jak się zwróci uwage na detale. Albo np na komin, który wygląda bardzo "bogato". Idę o zakład, że bardziej pasującą do takiego mema chałupę można w kilka minut gdzieś pod Legnicą.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @re-or 9 listopada 2018 21:01
9 listopada 2018 21:08

> "największym sukcesem szatana jest spowodowanie, że ludzie uwierzyli, że on nie istnieje"

Chyba C.S.Lewis w Listach starego diabła do młodego.

 

zaloguj się by móc komentować

przemsa @manama1 9 listopada 2018 21:06
9 listopada 2018 21:09

Racja, przepraszam za lakoniczność. Po prostu się zgadzam.

 

zaloguj się by móc komentować

manama1 @przemsa 9 listopada 2018 21:09
9 listopada 2018 21:13

Raczej proszę poczytać -moze oczy się otworzą. a jasie nazwisdk asą zangażowane  proces, a jakie metody stosowne, aż mdli.........

Cos takiego zobaczyć czy obserwowac to  jakby być w owej karczmie na Grochowie co to się na głowy spiewająch hymn dziękczynny zawaliła, gdy po przegnaniu Leszyńśkiego wprowadzali na moskiewkich bagnetach Augusta III na tron.  

zaloguj się by móc komentować

re-or @manama1 9 listopada 2018 20:55
9 listopada 2018 21:13

To może być moda w tym sensie, że młodzi to podchwycili jak powiedzmy nową fryzurę. Bo kto pierwsze takie memy wyprodukował to nie wiemy, ale jak już chwyciło, to się samo napędza rękami małolatów. I teraz jadą na patencie, którego istoty nie rozumieją kompletnie. Tak że dla nich to może być zjawisko modowe, ale nie dla tych, którzy takie rzeczy inspirują - jeśli traktować to jako "modę", to możemy ich nazwać "kreatorami mody". Kreatorzy zaś jak to kreatorzy - swoje cele mają. I jak uczy historia najłatwiej je osiągać rękami niedojrzałych małolatów, albo egzaltowanych wariatów.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @re-or 9 listopada 2018 21:13
9 listopada 2018 21:20

Sorry Winnetou - to są ogólniki bez znacznia- jeszcze raz proponuje lekturę teksótów, tam są konkrety- wiele rzeczy widać jak na dłoni. A najbardziej "zabawne" jak w proces świadomej i długofalowej degradacji częsci kraju angażują się - wedle mojego przekonania (ostrożnośc procesowa) - wybrani  "zbawcy Ojczyny".

Natomiast super- że Pan podchwycił temat.

zaloguj się by móc komentować

re-or @przemsa 9 listopada 2018 20:48
9 listopada 2018 21:22

Kawały o Wąchocku... sam się z nich zaśmiewałem za małolata. Kto tak nie miał? A ich skutkiem jest to, że do dziś określenie "wieśniak" jest niemal wyłącznie pejoratywne. Co jak sądzę też nie jest przypadkiem.

Natomiast co do antyszczepionkowców to się zgadzam. Też nie mam nic przeciw szczepieniom, ale wykorzystywanie w propagandzie tej ostatniej śmierci malucha jest nie na miejscu. Słyszę, że zabiły je pneumokoki. To ja się pytam gdzie był Arłukowicz przed 2017, kiedy to szczepienie przeciw pneumokokom nie było obowiązkowe? A i same pilęgniarki wypowiadały się o nim sceptycznie wtedy. To on ma krew (albo tą potencjalną krew) na rękach tych wszystkich dzieciaków, które przed 2017 szczepione nie były? On się na to godził?

zaloguj się by móc komentować

przemsa @re-or 9 listopada 2018 21:13
9 listopada 2018 21:23

Właśnie o coś takiego mi chodziło.

 

zaloguj się by móc komentować

maria-ciszewska @re-or 9 listopada 2018 21:13
9 listopada 2018 21:23

Chwyciło tak, że niektórzy już zdołali odwrócić wektor

Znalezione obrazy dla zapytania choćbym szedł ciemnym podlasiem

zaloguj się by móc komentować

re-or @manama1 9 listopada 2018 21:20
9 listopada 2018 21:30

Zajrzę na pewno. Dzisiejszy krótki wpis to w zasadzie tylko szybka refleksja, ad hoc. Na pewno wymagająca pogłębienia.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @re-or
9 listopada 2018 21:36

To prześmiewcze rzeczy są doskonałe, lepsza jest jednak inna rzecz.

Teraz symbole: a) Miłosierdzia Bozego   - są w Łagiewnikach, b) sumienia narodu (Popiełuszko)  - są w Warszawie, c) walki o honor narodu (Inka) są w Gdańsku- otóż jest pewna nazwa na to co zrobiono ze spiritualną  przypadłością Podlasia - to bardzo ciekawy i wart analizy problem.

A co by było z Polską gdyby nie byóło tych symboli?

jest tu bardzo istotny  wymiar walki o to co pozostało z duszy tego narodu - i wielu -jak się okazuje - w niej samobójczo uczestniczy  -czasem w imię partykularnycvh interesów, a czasem p prostu dla zabawy

zaloguj się by móc komentować


manama1 @re-or
9 listopada 2018 21:40

"Zajrzę na pewno" -jedna uwaga, dawno nie uaktualniałem ( a jest co, np degradacja dworca trzystutysięcznego miasta do stanu z roku 1861- jeden z ostatanich "projektów") .Nie mam serca, może powinienem wrócić......

Wie Pan co jest nabradziej przerażajace- totalna obojętność reszty i masa sprzedajności.......

zaloguj się by móc komentować

manama1 @re-or 9 listopada 2018 21:37
9 listopada 2018 21:43

A to wszystko ma jedną nazwę: "Kononowicz +"

zaloguj się by móc komentować

manama1 @re-or
9 listopada 2018 21:48

"Ile kosztuje Podlasie"

I na koniec na dziś, jest tak a scena (oczywiście nieprawdziwa)   w owym oplaconym rzez Arabów bardzo znanym filmie pewnego znanego amerykańskiego rezysera o upadku Jerozolimy.

Na pytanie ile jest warta Jerozolima, pada odpowiedź: "nic", a  potem "wszystko".

zaloguj się by móc komentować

Marart @re-or 9 listopada 2018 21:08
9 listopada 2018 22:09

Zjeździlem Polskę południowo-wschodnią ,Mazowsze ,kielecczyznę,lubelskie jakieś 16 lat temu . Na Podlasiu nigdy nie bylem. Jakieś 10 lat temu Polskę południowo-zachodnią Zielona Góra ,Wałbrzych ,Wroclaw  i okolice .  Moje odczucie - ta zachodnia cześć to tragedia . Jedynie dobre wrażenie zrobiła Świdnica. Wjazd do Dzierżoniowa i pierwsza myśl ,że front przeszedł tu chyba tydzień temu. Mogło się co prawda dużo zmienić przez ten czas ale nie sądze ,że na niekorzyść Polski B.

Co do tej książki to myślę ,że Coryllus miałby tam sporo do wyczytania pomiędzy wierszami. W przypadku tych buntów naszych żołnierzy w trakcie różnych kampani armii carskiej często przewijają się angielscy oficerowie. Z misjami stabilizacyjnymi na Bliskim Wschodzie byliśmy już w XIX odpierając ataki wahabitów na Bagdad i inne miasta Iraku . Tyle ,że pod rozkazami sułtana. Marszałek Bazain przedstawiony jest tam jako osobnik zwierzęco nienawidzący Polaków. Co mnie zaciekawiło to ,że pisze tam , iż Wysocki konczył karierę w Legii Cudzoziemskiej.

zaloguj się by móc komentować

kamiuszek @re-or
9 listopada 2018 22:10

Dobra notka. Dzięki.

To bardzo dobrze świadczy o Podlasiu. Te wszystkie memy to z zazdrości. Ciągle dziewczyny na Podlasiu są najładniejsze

zaloguj się by móc komentować

zkr @re-or
9 listopada 2018 23:47

"cywilizacji społeczeństw nie mierzy się ich aktualnym poziomem wytwórczości"

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @re-or
10 listopada 2018 00:41

Kiedy jedzie się od Różanegostoku na Kodeń z północy na południe wzdłuż wschodniej granicy można się natknąć na  pewnej górce  na zaskakującą panoramę: morze lasu, ukryte w nich małe wioski i miasteczka a nad nimi górują  jak jakieś lotniskowce ogromne białe barokowe kościoły. W tym przypadku był to Kościół  parafialny św. Anny.  Jak ostatnie strażnice cywilizacji łacińskiej.Stoją i nic ich nie rusza. Kodeń, Siemiatycze, Różanystok, Drohiczyn. A za Bugiem inny  świat.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @re-or 9 listopada 2018 21:04
10 listopada 2018 00:51

To są stałe statystyki. Ciekawe, że jakoś trudno jest dotrzeć do takich statystyk jak np. statystyki  kradzieży i rozbojów wg województw czy statystyki samobójstw (tylko bezwzględne wielkości).  Oczywiście trzeba mieć na względzie siłę tradycji rodzinnych: jeszcze jedno pokolenie temu wystarczyła podstawówka i szło się do pracy "na kopalni". Albo miało się fuchę w PGR gdzieś na Pomorzu.

I pomyśleć, że Żona górnika Karolina Korfantowa uczyła małego Wojtka języka polskiego i Wiary katolickiej - z "Żywotów Świętych" ks. Piotra Skargi wydanej po raz pierwszy w 1579 r. I chłopiec czytał nielegalnie - "Pana Tadeusza". Wyniósł to z domu a wiele było domów górników, w których takie książki nie były rzadkością. Działało Towarzystwo Biblioteczne czy też Czytelnicze. Ale już II RP ciężko trawiła katolickie ugrupowania robotnicze a za komuny polscy patrioci na Śląsku - zostali zmasakrowani przez różnych brunetów. Zniknęła pewna kultura uformowana przez kilkadziesiąt lat przez zaangażowanych księży.
Za to władza ludowa zaszczepiała "kulturę picia wódki" i różnych "festiwali pieśni biesiadnych".

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @maria-ciszewska 9 listopada 2018 21:23
10 listopada 2018 00:52

Ciekawe, czy to nie jest jakieś automatyczne tłumaczenie. Dolny napis klasycznie brzmi po polsku : "Jezu ufam Tobie".

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @re-or
10 listopada 2018 01:11

Na ogół dawali się skusić "nawracaniu na islam" uczestnicy różnych powstań i innych insurekcji, głównie jednak po 1848 r. jak generał Bem. Duży "ruch" zaczął się przed wojną krymską.M.in pojawił się tam Władysław Zamojski były adiutant księcia Konstantego, któremu się Powstania Listopadowego zachciało i mu grunta skonfiskowali. Organizował z ramienia księcia Czartoryskiego (w sumie chyba dziadka, bo jego matka to była Zofia z Czartoryskich Zamojska z Kozłówki) takie zjawisko egzotyczne jak II Pułk Kozaków Sułtańskich - w armii tureckiej z ramienia Hotelu Lambert. Stopień generała dostał od Anglików.

Mało znana a ciekawa postać, to ziemianin z poznańskiego, Władysław Kościelski, który też był związany z Hotelem Lambert i w  r. organizował dla Władysława Zamojskiego - obóz wojskowy w Szumli, Bułgaria, wówczas turecka. W 1854 r. pojechał do Istambułu i zaciągnął się do armii tureckiej w randze majora. A za parę miesięcy już był pułkownikiem armii tureckiej, w dodatku II pułku gwardii cesarskiej i brał udział w bitwie pod Bałakławą. Dostał za wojnę krymską stopień generała dywizji i dowództwo twierdzy Anpic. A w 1861 r. został marszałkiem dworu sułtana Abdulaziza i inspektorem generalnym armii tureckiej.  A w finale zakumplował się z kedywem Paszą  i zakupił spore ilości akcji Kanału Suezkiego, co zrobiło z niego milionera. W wyniku tego na emeryturze kupił sobie zamek w Bertholstein w Styrii i zajął się kolekcjonerstwem, nie mówiąc o hodowli koni arabskich. Podobno już w Turcji tym się zajmował.

Jakoś nie słyszałam o Polakach służących w armii tureckiej  XVIII w.

zaloguj się by móc komentować

genezy @re-or
10 listopada 2018 01:15

Ten problem zamyka się m.in. w tym nieaktualnym już zdaniu, Lenina chyba, że film jest dla nas najważniejszą ze sztuk (lata 20-te?). Znaczy zamyka się w tym, co za tym zdaniem stoi, czyli: dlaczego jest najważniejszy? Dlaczego, w jaki sposób i przede wszystkim: co powoduje.

zaloguj się by móc komentować

Anbum @pink-panther 10 listopada 2018 00:52
10 listopada 2018 01:48

W tym memie wyśmiewana jest gwara białostocka, w której m.in. zamiast celownika używa się konstrukcji z ,,dla'', np.  ,,powiedz dla Krzyśka''. Stąd klasycze po polsku: ,,Jezu ufam Tobie" przerobione na po białostocku: ,,Jezu ufam dla Ciebie". 

zaloguj się by móc komentować

manama1 @Anbum 10 listopada 2018 01:48
10 listopada 2018 03:56

Gwara jest i dla Ciebie  jest,a le -jako cżłowiek stąd NIGDy nie słuszałem "jezy ufam dla Ciebie" Nawet to jest najwyklejszym fejkiem. Kononowicz +

zaloguj się by móc komentować

manama1 @pink-panther 10 listopada 2018 01:11
10 listopada 2018 04:05

"Organizował z ramienia księcia Czartoryskiego (w sumie chyba dziadka, bo jego matka to była Zofia z Czartoryskich Zamojska z Kozłówki) takie zjawisko egzotyczne jak II Pułk Kozaków Sułtańskich - w armii tureckiej z ramienia Hotelu Lambert" -raczej  powiązał  bym z tym Michała Czajkowskiego (Sadyk Pasza, powszechnie znany), który zreztą przededł na islam, a potem -pod koniec zycia- na prawosławie. Jakby podwójny apostata zatem, który pierwotnie realizował fantatstyczną i kompletnie nierealną wizję H Lambert  - sojuszu z Adyge/czerkesją i Szamilem (podczas gdy miłujące Polskę ludy Kaukazu  masowo sprzedawały Polaków -jeńców albo zbiegów raczej z armii carskiej - via Stambuł do Egiptu). Mickiewicz był podbno pod jego ogromnym wrażeniem - zresztą w Stambule właśnie zmarł. Istniał wręcz ogromny konfliukt pomiędzy nim a Zamojskim

zaloguj się by móc komentować

manama1 @Anbum 10 listopada 2018 01:48
10 listopada 2018 04:12

Przepraszam za literówki, powinno być:  "Gwara jest i "dla Ciebie"  jest, ale -jako cżłowiek stąd NIGDy nie słuszałem "Jezu ufam dla Ciebie" Nawet to jest najwyklejszym fejkiem. Kononowicz +"

zaloguj się by móc komentować

adamo21 @re-or
10 listopada 2018 04:26

https://youtu.be/ak7eDZFk83o

Czyli prof Dariusz Kołodziejczyk ciekawie mówi o Turkach itp. Nota bene, historia pt psia mać... też jest użyta w narracji prof (chyba, że pamięć mnie myli).

zaloguj się by móc komentować

manama1 @re-or
10 listopada 2018 05:55

Kwestia niszczenia (na każdym polu) Podlasia jest doskonasłym przyczynkiem do analizy stanu prawie cąłkowitego rozpadu polskiego moralnego społeczeństwa- jego obojętność wobec czy wręcz pośrednia (chcoiażby przez owe memy) antcypacja w procederze pokauje tylko jak marną tkanką jest obecnie ta struktura. Powszechna zasłona milczenia i omijania tematu- bardzo rzadko tylko uchylana- pokazuje też ile jest warte pojęcie w obecnej Polsce pojęcie "wspólnoty".

Ten samozaciskający sieś stryczek obojętności na los innych wspóbraci i współobywateli,    i ta doprowadzona do absurdu skala anililacji instynktu samozachowaczego (dzisaj tobie, jutro mi)- widoczne właśnie w tym aspekcie jak na dłoni - pokazuje zarazem ile pozostało z idei dawnej "polskiej cywilizacji".

Wreszcie mamy fianlny moment tego wycofywanie Polski (polskości),zaczęty  od Księstw Wierchowskich, poprzez Smoleńsk, potem poprzez linię drugiego zaboru ( wwyrkiem śmieric na milony Polaków pozostawionhc poza tą linią, bo przecież podpisujący Rygę musieli wiedzie cczym są Sowieci) , poprzez linię Curzona, a teraz już (czego własie przykładem jedy dagradacjia i niszcznie Podlasia) gdzieś nawet poza puszcze Kurpi Zielonych i granice dawnch Prus Wschodnich  - pokazuje też jaki los może czekac CAŁY ten kraj w przyszłości.

Nikt tak dobrze nie kopie grobu jak spoleczeństwa samie sobie.  Dlatego tak dobrze jest oglądac te memy.Bawmy sie w najlepsze. Tak jak kiedys w najlepsze powstawały nawet piosenki o pewnym przesławnym- a jakże dalekozwrocznym  - jak go tu nazywają - "proroka ze Starosielc" (dzielnica Białegostoku), co to mówił ze "Nie będzie niczego".

zaloguj się by móc komentować

Anbum @manama1 10 listopada 2018 04:12
10 listopada 2018 08:53

Powiem dla Ciebie: spokojnie, jedynie wyjaśniłem dla pink-panther, że ,, Jezu ufam dla Ciebie" to nie jest jakieś automatyczne tłumaczenie, lecz nawiązanie do gwary białostockiej.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @Anbum 10 listopada 2018 08:53
10 listopada 2018 11:02

Z całym szacunkiem, a słońce w dzień swieci - to oczywiste co piszesz.  Ni esprowadzajmy kwestii do absurdu. Natomiast nawiązanie jest nie tylko niestiosowne, szczególnie że mówisz o gwarze  Miasta Miłosierdzia.  Nikt nigdy tak tu się nie moglił- a żyję tu dość długo.

zaloguj się by móc komentować

manama1 @re-or
10 listopada 2018 11:40

Ja się  tylko zastanawiam co jeszcze temu regionowi można zrobic: a) od promowania proroków zniszczenia, b) poprzez przejęcie "dóbr religiinych" i 'symboli narodowych",  c) poprzez skazywanie na uwiad niewinnnych puszcz  (kornik), d) poprzez degradację komuniukacyjną i odcięcie od świata, e) teraz przyszła pora na memy. 

Zobaczymy co dalej- plan jest nawyżaniej dobrze spreparowany i długofalowy. Bezwględnie i konsekwentnie przy tym realizowany.  A koło się zamyka.

Czy zatem  to tak właśnie dochodzimy do konstatacji monoglsko-moskiewskiej obecnie  (nie wystarczy zniszczyć -trzeba zatrzeć  ślad i ośmieszyć- czy zby zwycięstwo caratu i sowietów zza grobu?) mentalności wspaniałego społeczeństwa, gdzie gnostyczny wąż szatńskiego śmiechu nad grobem współbraci własnie zjada swój memowy ogon?

zaloguj się by móc komentować

jaguar @manama1 10 listopada 2018 11:02
10 listopada 2018 12:16

dla mnie obrazek z drabiną podoba się najbardziej. 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować